Taniej gazem czy ekogroszkiem? Jakie ogrzewanie wybrać w 2022 roku?

Nie jest tajemnicą, że koszty ogrzewania domu wciąż rosną. Głównie z tego względu sposób ogrzewania budynku powinien być przemyślany i poprzedzony odpowiednimi kalkulacjami. Warto przy tym wziąć pod uwagę wzrost cen w kolejnych latach, a z dużym prawdopodobieństwem one nastąpią. Czym najtaniej można ogrzać dom w 2022 roku?

Koszt ogrzewania gazem

Ceny gazu drastycznie wzrastają, taką też podwyżką rozpoczął się 2022 rok. Od czerwca 2021 roku cena paliwa gazowego wzrosła aż o 182%, przy czym największy wzrost nastąpił na przełomie października i listopada poprzedniego roku. Na ostateczny rachunek za gaz wpływa jednak kilka czynników, za które należy zapłacić:

  • koszt zużytego paliwa
  • abonament
  • stała opłata dystrybucyjna
  • zmienna opłata dystrybucyjna

Od stycznia 2022 roku, średnia cena m3 gazu ziemnego w PGNIG to wydatek rzędu 1,835 zł. Natomiast średnia cena m3 gazu ziemnego w Polskiej Spółce Gazownictwa wynosi około 2,624 zł. Są to jednak kwoty nie uwzględniające opłaty przesyłowej, podatku i abonamentu.

Koszt ogrzewania ekogroszkiem

Rosną także ceny innych rodzajów paliwa, w tym ekogroszku. W roku 2022 tona ekogroszku kosztuje nawet 3000 zł. Ogromną zaletą ekogroszku jest jednak ekologia, brak wpływu na środowisko naturalne, bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania. Mając na uwadze fakt, że ostateczny koszt ogrzewania gazem może wynieść rocznie nawet 4500 zł, natomiast koszt ogrzewania ekogroszkiem nie zamknie się w 3000 zł, ponieważ do ogrzania ocieplonego budynku zużyje się więcej niż 1 tona surowca, ceny wydają się być zbliżone.

Ogrzewanie gazem czy ekogroszkiem?

Podsumowując, w 2022 roku wzrosły ceny ogrzewania każdym sposobem. Wybór powinien być uzależniony od własnych preferencji i możliwości budynku. Zarówno gaz, jak i ekogroszek są bezpieczne dla środowiska i domowników, a także gwarantują dużą wygodę ogrzewania.