Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka gazowego?

Posiadanie w domu kominka od zawsze kojarzy się z pewnym luksusem. Dziś na posiadanie kominka pozwolić mogą sobie nie tylko właściciele domów, ale nawet mieszkańcy bloków. Wszystko dzięki kominkom gazowym. Czytaj dalej, a dowiesz się m.in.: Jakie są zalety kominków gazowych i na co trzeba zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zalety kominków gazowych

Do głównych zalet kominków gazowych należy bez wątpienia brak konieczności posiadania przewodów kominowych i instalacji wentylacyjnych, jakie konieczne są w przypadku tradycyjnych kominków. Ponadto nie wymagają one czuwania nad ogniem, dokładania drewna i oczyszczania paleniska z popiołu. Ogrzewanie gazowe praktycznie nie wytwarza zanieczyszczeń, dlatego prace eksploatacyjne ograniczone są do minimum.

Kominki te wymagają jedynie podłączenia do tzw. przewodu powietrzno- spalinowego (wyprowadza on spaliny poza budynek, pobierając jednocześnie świeże powietrze niezbędne do spalania) i podłączenia do gazu. Instalacją tego rozwiązania zajmują się oczywiście fachowcy. Warto zaznaczyć, że kominki na gaz są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Nowoczesne modele wyposażone są w czujnik, który chroni przed tzw., cofką oraz specjalne zabezpieczenia pozwalające np. na wyłącznie kominka lub dopływu gazu przy braku płomienia.

Jak wybrać kominek na gaz?

Aby prawidłowo wybrać kominek na gaz, należy zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Bezpieczeństwo — warto zwrócić uwagę, czy dany produkt posiada certyfikaty bezpieczeństwa oraz gwarancję użytkowania;
  • Rodzaj przeszklenia — istnieją kominki gazowe o przeszkleniu frontowym, panoramicznym (czyli trzyszybowym), a także narożne.
  • Palnik — występują dwa typy palników. Mogą być umieszczone pod paleniskiem lub wystawać ponad nie.
  • Rozwiązania techniczne — kominki gazowe mogą posiadać od jednego nawet do pięciu palników w jednym palenisku, to od nich zależy końcowy efekt płomienia.
  • Sterowanie — istnieją dwa typy sterowania, może być to podłączenie sieciowe bądź jego połączenie z opcją zasilania bateryjnego.
  • Wyposażenie dodatkowe — dostępne są kominki np. z różnymi opcjami wypełnienia pleców paleniska, z modułem WiFi, z szybą antyrefleksyjną czy podświetleniem paleniska.

Warto pamiętać, że zawsze w przypadku wątpliwości można skorzystać z fachowej pomocy w sklepie. Wykwalifikowani specjaliści pomogą dobrać kominek gazowy na miarę potrzeb klienta i odpowiednio dopasować go do danego wnętrza.