Kiedy potrzebne są zbiorniki akumulacyjne ?

Aby udoskonalić działanie instalacji grzewczej, wykorzystuje się układ buforowy. Ogranicza straty energii oraz paliwa, a poza tym ogranicza powstawanie zanieczyszczeń powstających podczas palenia w kotle. Kiedy zbiorniki są potrzebne?

Jak działają zbiorniki akumulacyjne?

Dzięki urządzeniom, takim jak zbiorniki akumulacyjne, możliwe jest gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej energii cieplnej. Odbierają, kumulują oraz utrzymują wodę użytkową. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, z racji że mogą współpracować z innymi źródłami ciepła. Zbiornik buforowy, zwany akumulacyjnym, jest stalowym pojemnikiem, który magazynuje wodę. Ma za zadanie, magazynować zagrzaną ciepłą wodę użytkową, i uwalniać ją w danym momencie np. aby ogrzać dom.  Najpierw, woda ogrzewana jest przez pompę ciepła, kolejno trafia ona do zbiornika akumulacyjnego, skąd jest pobierana przez instalację grzewczą.

Kiedy potrzebujemy zbiornika buforowego?

Ilość ciepła, które jest wytwarzane w danej chwili w instalacji, nie do końca odpowiada zapotrzebowaniu. Dodatkowo, pozwalają na wykorzystanie ciepła z wielu źródeł. 

Układ buforowy, wpływa na:

  • sprawne działanie instalacji grzewczej,
  • czystość i efektywność spalania,
  • częstotliwość włączania pompy ciepła,
  • prawidłowy przepływ wody w instalacji grzewczej.

Zbiorniki akumulacyjne, najlepiej zdają egzamin w domach, gdzie znajdują się tradycyjne grzejniki oraz w tych, które ogrzewane są kotłami zasypowymi na paliwo stałe lub kominkami z wodnym płaszczem. Jest to także dobre rozwiązanie, w domach, gdzie jest kilka obiegów wody grzewczej o różnej temperaturze, np. z podłogowym ogrzewaniem.

Zapewne, nie sprawdzą się w domach energooszczędnych oraz tych, które są niedokładnie ocieplone. W domach niedokładnie ocieplonych, najczęściej stosowane są duże instalacje z grzejnikami, które wymagają wysokiej temperatury zasilania. 

Zbiorniki akumulacyjne, to idealne rozwiązania dla ludzi, lubiących bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Jest to urządzenie, które spokojnie możemy nazwać bezobsługowym. Uruchomienie następuje w sposób automatyczny, a ogrzana woda, uwalniana jest w wyznaczonym momencie. Jedną z ich największych zalet, zdecydowanie jest gromadzenie ciepła oraz utrzymanie stałej temperatury. Pozwalają na duży komfort, znacznie ogranicza spalanie węgla czy drewna.