Jaki piec gazowy wybrać do domu?
Planując budowę lub modernizację domu warto bardzo dobrze przemyśleć zakup pieca gazowego. Wbrew pozorom decyzja ta nie jest prosta, a podjęta bez zastanowienia może znacznie obniżyć komfort użytkowania urządzenia oraz wpłynąć na ostateczne rachunki. Na co należy zwrócić uwagę oraz jak dobrać piec, aby przez wiele lat służył bez zarzutów? Podpowiadamy.
Piec gazowy kondensacyjny a pulsacyjny
Piec gazowy kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania i dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Ich największą zaletą jest bardzo cicha praca, wydajność oraz korzystna cena podczas zakupów. W porównaniu do kotłów tradycyjnych pozwalają na zaoszczędzenie aż 25% energii. Są również bezpieczne w codziennym użytkowaniu.
Natomiast kotły gazowe pulsacyjne pracują w technologii łączenia systemu pulsacyjnego i kondensacyjnego spalania. To rozwiązanie najbardziej zaawansowane i najdroższe w zakupie, jednak pozwala jednocześnie na największą oszczędność w późniejszym czasie. Uważa się, że to świetna inwestycja w przyszłość, ponieważ na przestrzeni lat zagwarantuje ona znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.
Piec gazowy jedno- i dwufunkcyjny
Kotły gazowe kondensacyjne mogą być ponadto jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Zadaniem tych pierwszych jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, choć dokupując dodatkowo oddzielny zbiornik jesteśmy w stanie z jego pomocą ogrzać także wodę użytkową. Zaletą pieców jednofunkcyjnych jest przede wszystkim to, że nie potrzebują dużej mocy.
Piece gazowe dwufunkcyjne wyposażone są fabrycznie w osobny zbiornik wody i jak wskazuje nazwa – służą do dwóch celów. Ogrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynku. Jeśli wiemy, że mamy duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a piec gazowy będzie jedynym źródłem ciepła, znacznie lepiej wybrać piec dwufunkcyjny.
Moc pieca gazowego
Równie ważna jest moc pieca gazowego, co wylicza się na podstawie m.in. ilości domowników czy powierzchni domu. Z reguły przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni, którą będziemy ogrzewać, przypada około 0,6 kW mocy. Dlatego dom o powierzchni 100 m2 będzie potrzebował pieca o mocy 6 kW, z kolei dom o powierzchni 160 m2 – piec o mocy około 10 kW. Mowa oczywiście o nowym budownictwie, gdzie zwraca się uwagę na odpowiednie ocieplenie budynku.
Stare domy będą potrzebować nieco większej mocy pieca, choć zawsze warto rozważyć ocieplenie budynku i uszczelnienie okien oraz drzwi przed wyborem pieca gazowego. Jeśli chcemy ogrzewać pomieszczenie jedynie okresowo lub mamy potrzebę posiadania mobilnego pieca, świetnie sprawdzą się ogrzewacze gazowe. Pozwalają na oszczędność miejsca, są ekologiczne i bardzo wygodne w użytkowaniu.
Piec gazowy do ogrzewania podłogowego
Jeśli posiadamy lub planujemy posiadać ogrzewanie podłogowe, piec gazowy powinien wykazywać skuteczność przy stosunkowo niskich temperaturach, nie przekraczających 50 stopni C. Najlepiej sprawdzą się więc piece gazowe niskotemperaturowe. Pamiętajmy, że nowoczesne ogrzewanie podłogowe powinno bazować głównie na piecach gazowych kondensacyjnych, a nie tradycyjnych.