Jaka przyszłość czeka ogrzewanie węglem?

Obserwując dane Głównego Urzędu Statystycznego można zauważyć, że najpopularniejszym rodzajem paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów i mieszkań jest obecnie ciepło pochodzące z sieci. Na drugim miejscu znajduje się węgiel, natomiast na trzecim – gaz ziemny. Osoby posiadające piece węglowe zastanawiają się, jak będzie wyglądać sytuacja “węglowa” w najbliższej przyszłości. O czym warto wiedzieć?

Ogrzewanie węglem w najbliższych latach

Choć niewątpliwe jest, że ogrzewanie węglem pomału przechodzi już do historii, z całą pewnością nie zniknie w ciągu najbliższych 20-30 lat. Proces odchodzenia od węgla będzie stopniowy i uporządkowany w czasie. Dlaczego jest to pewne?

W maju poprzedniego roku między przedstawicielami rządu a związkowcami branży węglowej została podpisana umowa społeczna dotycząca transformacji sektora górnictwa kamiennego. Zgodnie z nią możliwość funkcjonowania polskich kopalń będzie aktualna do 2049 roku, węgiel jako paliwo kopalne nie zniknie więc z użytku wcześniej.

Obowiązek wymiany pieca węglowego

Obowiązek wymiany starego pieca węglowego, który nie spełniał wymogów przynajmniej 3 klasy, miał miejsce do 1 stycznia 2022 roku. Można było wymienić go na:

  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej
  • ogrzewanie elektryczne
  • pompę ciepła
  • kocioł na lekki olej opałowy
  • kocioł na węgiel lub drewno spełniający wymogi ekoprojektu

Alternatyw jest więc mnóstwo. Osoby posiadające stary piec na węgiel 4 klasy muszą wymienić go do 1 stycznia 2028 roku. Jedynie piece i kotły 5 klasy można używać bezterminowo. Unikanie dopełnienia obowiązku wiąże się z nałożeniem kary finansowej rzędu 5000 zł.