Jaka przyszłość czeka ogrzewanie węglem?
Obserwując dane Głównego Urzędu Statystycznego można zauważyć, że najpopularniejszym rodzajem paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów i mieszkań jest obecnie ciepło pochodzące z sieci. Na drugim miejscu znajduje się węgiel, natomiast na trzecim – gaz ziemny. Osoby posiadające piece węglowe zastanawiają się, jak będzie wyglądać sytuacja “węglowa” w najbliższej przyszłości. O czym warto wiedzieć?
Ogrzewanie węglem w najbliższych latach
Choć niewątpliwe jest, że ogrzewanie węglem pomału przechodzi już do historii, z całą pewnością nie zniknie w ciągu najbliższych 20-30 lat. Proces odchodzenia od węgla będzie stopniowy i uporządkowany w czasie. Dlaczego jest to pewne?
W maju poprzedniego roku między przedstawicielami rządu a związkowcami branży węglowej została podpisana umowa społeczna dotycząca transformacji sektora górnictwa kamiennego. Zgodnie z nią możliwość funkcjonowania polskich kopalń będzie aktualna do 2049 roku, węgiel jako paliwo kopalne nie zniknie więc z użytku wcześniej.
Obowiązek wymiany pieca węglowego
Obowiązek wymiany starego pieca węglowego, który nie spełniał wymogów przynajmniej 3 klasy, miał miejsce do 1 stycznia 2022 roku. Można było wymienić go na:
- ogrzewanie gazowe
- ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej
- ogrzewanie elektryczne
- pompę ciepła
- kocioł na lekki olej opałowy
- kocioł na węgiel lub drewno spełniający wymogi ekoprojektu
Alternatyw jest więc mnóstwo. Osoby posiadające stary piec na węgiel 4 klasy muszą wymienić go do 1 stycznia 2028 roku. Jedynie piece i kotły 5 klasy można używać bezterminowo. Unikanie dopełnienia obowiązku wiąże się z nałożeniem kary finansowej rzędu 5000 zł.