Jaka jest maksymalna długość węża gazowego? Jaką specyfikację musi posiadać?

Prawidłowe podłączenie urządzeń gazowych wymaga użycia odpowiednio dobranych węży gazowych. To zaś gwarantuje nie tylko bezproblemową eksploatację urządzeń, ale i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Co warto wiedzieć o doborze węża gazowego? Poniższe informacje z całą pewnością przydadzą się każdemu, kto właśnie przymierza się do montażu instalacji gazowej.

Maksymalna długość węża gazowego

Węży gazowych nie można przycinać, docinać ani sztukować. Wszelkie modyfikacje we własnym zakresie stanowią poważne zagrożenie dla życia domowników. Jeżeli producent uzyskał atest na wąż do gazu ziemnego o długości 4 metrów, oznacza to, że produkt po użyciu musi mieć taką samą długość – błędem będzie jego przycięcie lub dołączenie kolejnego węża.

Maksymalna długość węża gazowego zależy od kilku czynników. Producenci płyt gazowych zazwyczaj podają długość 1,5 m lub 2 m. Zawsze warto poszukać informacji na ten temat u producenta urządzeń, do których będziemy podłączać zakupiony wąż.

Specyfikacja węża gazowego

Wszystkie węże gazowe dopuszczone do użytku w Polsce muszą posiadać normę PN-EN 14800. Jeśli wąż gazowy ma spełniać najwyższe standardy, powinien zostać sprawdzony zgodnie z procedurą 1. Te sprawdzone zgodnie z procedurą 3 zapewnią podobny poziom bezpieczeństwa, jednak nie mogą być stosowane w niektórych rodzajach instalacji.

Co istotne – wąż gazowy musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa. To producent wskazuje, do którego rodzaju gazu przeznaczony jest jego produkt – propan-butan, gaz ziemny itd. Materiał, z którego wykonano wąż uwzględnia specyfikę danego gazu i zdolność przenikania jego cząsteczek przez ścianki. W efekcie, chcąc kupić wąż do gazu ziemnego, należy kupić wyłącznie wąż do gazu ziemnego, posiadający odpowiedni certyfikat. Nigdy nie zamieniamy produktów zgodnie z własnymi preferencjami.

Rodzaj przyłącza

Pozostając w temacie węża gazowego warto wiedzieć, jakie przyłącze wybrać. Wybór pada na końcówkę prostą bądź kolankową. Bez względu na decyzję, wydajność przepływu gazu się nie zmienia. Różnica dotyczy wyłącznie faktu zajęcia miejsca – końcówka kolankowa zajmie nieco więcej miejsca i może być nieznacznie trudniejsza w montażu.