Instalacja gazowa w starym domu – czy to możliwe i bezpieczne?

Ogrzewanie gazowe zapewnia wysoki komfort wszystkim domownikom, głównie ze względu na bezobsługowe użytkowanie, stały dostęp do ciepła oraz ekologię. To wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania w domach. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku starych domów?

Ogrzewanie starego domu

W przypadku starych, niezmodernizowanych domów ogrzewanie jest bardziej wymagające i z pewnością wymaga większych nakładów finansowych. Zwłaszcza, gdy budynek jest nieocieplony, a instalacja przestarzała i niesprawna. W kilkudziesięcioletnim domu spotkać można niemal każdy rodzaj ogrzewania, dlatego chcąc dokonać naprawy czy wymiany instalacji należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji.

Konieczne jest zidentyfikowanie źródła ciepła, ale również zwrócenie uwagi na pomieszczenie, w którym urządzenie grzewcze się znajduje. Chodzi głównie o to czy prawidłowo działa w nim wentylacja i w jakim stanie znajdują się aktualnie przewody kominowe. Stare domy bez izolacji cieplnej potrzebują kilka razy więcej energii niż domy energooszczędne czy pasywne.

Instalacja gazowa w starym domu

Montaż instalacji gazowej w starym domu jest jak najbardziej możliwy, wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia fachowców. Dobrze sprawdzają się kotły gazowe, które mogą mieć otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. Te drugie są nowocześniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Zaletą kotłów gazowych jest fakt, że:

  • zajmują niewiele miejsca (w starych domach zazwyczaj znajduje się dodatkowe pomieszczenie lub kotłownia)
  • ich montaż jest prosty, podobnie jak obsługa
  • użytkowanie urządzenia jest czyste, nie generuje dymu, pyłów i zanieczyszczeń

Kotłownię gazową w starym domu należy wyposażyć w niezamykany otwór nawiewny o minimalnej pow. 200 cm2. Powinien on lokalizować się na wysokości do 30 cm nad podłogą. Budowa domowej instalacji gazowej powinna być poparta otrzymaniem stosownego pozwolenia budowlanego oraz wykonaniem przez uprawnionego projektanta projektu instalacji.

Zabezpieczenia

Aby zadbać o bezpieczeństwo domowników warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Największą popularnością cieszy się czujnik gazu – proste i niezawodne urządzenie natychmiast reagujące na wzrost stężenia czadu w powietrzu. Na ogół detektor wieszamy pod sufitem, jako że gaz jest lżejszy od powietrza i unosi się ku górze, a także z dala od ewentualnych okien czy kratek wentylacyjnych.